Dietë sipas grupit të gjakut

Dieta bazohet në parimet e mjekut naturopatik James D'Adamo, i cili thotë se grupi i gjakut dhe ushqimi i njeriut janë të ndërlidhura ngushtë. Dieta e grupit të gjakut bazohet në postulatin se gjatë evolucionit të njerëzimit, përbërja e gjakut ndryshoi dhe lidhej ngushtë me llojin e ushqimit të konsumuar nga shumica dërrmuese e popullsisë në një periudhë të caktuar kohore.

Pavarësisht pranisë së një logjike të caktuar në këtë deklaratë, nuk ka asnjë bazë shkencore të bazuar në prova për ushqim të veçantë sipas grupit të gjakut. Njëfarë ideje për korrespondencën e produkteve ushqimore për njerëzit me grupe të ndryshme gjaku jepet nga tabela e mëposhtme për ushqimet sipas grupit të gjakut.

Grupi i gjakut

une (O)

II (A)

III (V)

IV (AB)

Produktet e veçuara Mishi i kuq dietik (qengji / viçi), merluci, peshku i kuq pike, vaj ulliri, fiq, panxhar, arra, fara kungulli. Ushqim deti, bishtajore, soje, oriz, vajra vegjetale, hikërror, angjinarja, produkte soje, ananasi, angjinarja e Jeruzalemit, perime. Vaji i ullirit, mishi i qengjit, djathi i dhisë, mishi i lepurit, bollguri, bollguri, skumbri, merluci, orizi, kumbulla majdanoz, lakra e bardhë. Buka e grurit, produktet e qumështit, mishi i gjelit të detit, qengji, skumbri, tërshëra, merluci, vaji i misrit, boronicat, zarzavatet, ananasi.
Produkte të kufizuara Mish me yndyrë, djathëra, produkte qumështi, gjizë, makarona dhe produkte mielli, patate, gjalpë misri/kikiriku, luleshtrydhe, mandarina, ullinj, pjepër, portokall, avokado. Bukë gruri, ketchup, majonezë, patate, kajsi, boronicë. Këshillohet që mishi dhe produktet e ndryshme të mishit të përjashtohen nga dieta. Bukë thekre, viçi, derri, pulë, patë, karkaleca, açuge, zemër, karavidhe, ngjala, misër, luledielli, gjalpë kikiriku, hikërror, domate, hurma, shegë. Qumësht i plotë, mish viçi, rosë, proshutë, fara kungulli, gaforre, vaj ulliri, salmon, fasule, hikërror, banane, rrepkë, shegë, avokado.
Ushqimet për shtimin në peshë Bishtajoret, gruri, misri, lakra / lakra. Produktet e qumështit, fasulet, mishi, gruri. Hikërror, misër, kikirikë, thjerrëza, farat e susamit. Fasule, misër, hikërror, grurë, mish të kuq.
Ushqimet për humbje peshe Ushqim deti, mish i kuq, mëlçi. Produktet e sojës, perimet, ananasit, vajrat bimore. Mishi i kuq, produktet e qumështit me pak yndyrë, vezët e mëlçisë, perimet jeshile. Perimet jeshile, produktet e qumështit, ushqimet e detit (duke përjashtuar të thata, të konservuara, të tymosura dhe të thata), produktet e sojës, ananasit.

Dietë për 1 grup gjaku

Dieta për 1 grup gjaku pozitiv bazohet në përfshirjen në dietë të kryesisht produkteve që përmbajnë proteina me origjinë shtazore. Në dietën e njerëzve të këtij grupi gjaku, është e nevojshme të përfshihen varietete me pak yndyrë të mishit të kuq (viçi / qengji), të brendshmet (zemra, mëlçia, mushkëritë), mishi i gjelit të detit, peshku i detit / lumit (harengë, bli, troftë. , shojzë e kuqe, purtekë, salmoni, skumbri, merluci, sardele, pike), me përjashtim të peshkut të kripur, të tymosur dhe turshi.

Produktet e tjera që përmbajnë proteina shtazore (produktet e qumështit, vezët e pulës) treten dobët, me përjashtim të gjizës dhe mund të konsumohen në sasi shumë të kufizuara. Rekomandohet zëvendësimi i tyre me qumësht soje/gjizë tofu, megjithatë produktet e sojës mund të përdoren si shtesë, por jo bazë.

Dieta për grupin 1 të gjakut përfshin ushqime që kontribuojnë në humbjen e peshës - angjinarja, lakra kineze, brokoli, spinaqi, angjinarja e Jeruzalemit, gjethet e panxharit, preshi, rrepka, spinaqi, brokoli, majdanozi, hudhra, rrika, kungulli, kumbulla, fiqtë. Perimet neutrale të frutave përfshijnë kërpudhat, kungull i njomë, daikon, xhenxhefil, kopër, domate, kopër, ftua, shalqi, dardhë, kajsi, pjeshkë, qershi, patëllxhan, rrush.

Tretet dobët dhe të padëshirueshme për humbje peshe: patëllxhan, avokado, lakra e bardhë/e kuqe, lakrat e Brukselit dhe lulelakra, ullinjtë e zinj, patate, mandarina, portokall, luleshtrydhe, luleshtrydhe, pjepër. Nga pijet, çaji i blirit/trëndafilit, lëngu i kumbullës dhe i ananasit janë veçanërisht të dobishëm, pasi përshpejtojnë metabolizmin. Nuk rekomandohet të konsumoni çokollatë, akullore, kafe të fortë, kola, çaj të zi.

perime në një dietë të grupit të gjakut

Rekomandimet dietike për personat me këtë grup gjaku jepen pavarësisht nëse kanë faktor Rh pozitiv apo negativ. Dieta për grupin e parë të gjakut Rh-pozitiv është e ngjashme me dietën për grupin e gjakut Rh-negativ. Më poshtë është një tabelë që sistematizon listën e produkteve të rekomanduara, neutrale dhe të ndaluara për personat me 1 grup gjaku.

Tabela e produkteve për grupin e parë të gjakut

Rekomanduar Neutral e ndaluar
 • Nënprodukte (mushkëri, mëlçi, zemër), viçi, mish viçi, peshk deti/lumi;
 • Qumësht soje dhe djathë tofu;
 • Arra, fara kungulli, cikore, vaj ulliri/liri;
 • Parsnips, brokoli, kohlrabi, speca djegës, qepë / presh, majdanoz, kungull, spinaq, lakërishtë, panxhar, angjinarja e Jeruzalemit;
 • Kumbulla, mollë e pjekur, kumbulla qershie, fiq, kumbulla të thata, qershi të ëmbla, ananasi, lëng qershie kumbulle;
 • Çaj luleradhiqe, trëndafili, bliri.
 • Mishi i rosës, mishi i lepurit, pulat e pulave, vezët e pulës, kallamarët, ngjalat, krustacet;
 • Krap, ton, purtekë, purtekë pike;
 • Gjalpë, gjizë shtëpie, luledielli, sojë dhe margarinë;
 • Arra (lajthi, bajame, arra pishe, ) fara luledielli, vaj merluci;
 • Bizele të gjelbra, fasule, bizele, fasule asparagus;
 • Drithërat (hikërror, elb margaritar, elb), bukë thekre dhe bukë kripore, oriz;
 • Kërpudha (kërpudha goce), karafil, mustardë, gjethe dafine, fara qimnon, koriandër, paprika;
 • Majonezë, sheqer i grimcuar, kopër, rrikë, mjaltë;
 • Kastravecat, kungull i njomë, speca zile, pupla, domate, kopër, karrota, selino, rrepkë, rrepkë;
 • Panxhar, ananas, shalqi, rrush, barberry, lingonberry, banane, boronicë, shegë, çokollatë, qershi, kivi, grejpfrut, dardhë, limon, boronica, rrush i thatë, boronicë, patëllxhan, mjedër, nektarinë, pjeshkë, rrush pa fara;
 • Lëng (rrushi, kajsi, grejpfrut, thupër, shegë, kastravec, karotë);
 • Çajra trumze, kamomil, murriz, xhensen, mjedër, nenexhik;
 • Verë e thatë (e kuqe / e bardhë), çaj jeshil.
 • Mish derri, qumësht i plotë, proshutë, proshutë, proshutë, proshutë, mish pate;
 • Havjar, harengë turshi;
 • Kefir, qumësht dhie, salcë kosi, kos, djathë qumështi i lopës, gjalpë (misër, djathë i përpunuar, akullore, soje, fara pambuku, kikirikë);
 • Gruri, niseshte misri, krem, bukë gruri, fëstëkë, kikirikë, thjerrëza, miell gruri të fortë, produkte furre, bollgur, bukë drithëra, makarona, misër, miell dhe grimca misri, muesli, biskota tërshërë, bukë integrale, uthull;
 • Tërshërë dhe flok misri, kanellë, piper i zi, ketchup, arrëmyshk, turshi dhe marinada, lakra (lulelakra, lakra e bardhë, lakrat e Brukselit), patate, kërpudha.

Dietë sipas grupit të dytë të gjakut

Dieta e grupeve 2 pozitive të gjakut bazohet në ushqime bimore dhe i afrohet dietave vegjetariane. Përfshirja e produkteve të mishit në dietë për njerëzit që kanë një grup gjaku 2 pozitiv / negativ nuk ka kuptim, pasi përthithet dobët dhe nxit akumulimin e yndyrës. Ndonjëherë mund të hani mish pule ose gjeldeti pa lëkurë që është neutral. Burimet kryesore të proteinave shtazore janë ushqimet e detit, peshku dhe produktet e sojës (djathë tofu, qumësht).

Veçanërisht të dobishme janë: trofta, krapi, piku, purteka, peshku i bardhë, merluci, skumbri, sardeli. Peshku rekomandohet të hani së bashku me perime. Produktet e qumështit, me përjashtim të kefirit, gjithashtu nuk janë të dëshirueshme në dietë. Vezë pule në sasi 1-2 copë në javë. Nga drithërat janë të dobishme: hikërror, kokrra gruri të mbirë, oriz kaf, bukë e bërë nga kokrra gruri të mbirë, por nuk mund të abuzoni me produktet e drithërave - 2-3 herë në javë.

ushqimet e sojës në një dietë të grupit të gjakut

Menuja për grupin e dytë pozitiv të gjakut duhet të dominohet nga perimet dhe frutat, të gjalla dhe të gatuara. Rekomandohet veçanërisht përfshirja në dietë e brokolit, hudhrës, kungullit, çikores, bishtajave, spinaqit, qepëve, karotave, kajsive, kumbullave, grejpfrutit, manaferrave, luleshtrydheve, limonit, qershive, ananasit, mjedrës. Sipas rishikimeve, efekti më i mirë arrihet kur hani fruta që rriten në rajonin e vendbanimit tuaj. Arra të ndryshme (kikirikë), fara, çaji jeshil janë jashtëzakonisht të dobishëm.

Produkte për grupin e dytë të gjakut

Rekomanduar Neutral e ndaluar
 • Peshku (vajrat e purtekës, krapit, merlucit, troftës, salmonit, i freskët, harengës, skumbri, ulliri/vajrat e lirit;
 • Fasule soje, djathë, qumësht soje, oriz kaf, thjerrëza, fasule, fara kungulli, hikërror, brokoli, bukë thekre, kërpudha deti, kohlrabi, zarzavate, presh, majdanoz, mustardë, lakërishtë, qiqra, rrepë;
 • Qepë, kungull, karrota, panxhar, çikore, spinaq, qershi, kumbulla qershie, manaferra, boronica, ananas, grejpfrut, kumbulla, manaferra, boronicë, limon, fiq, boronica, kumbulla të thata, mollë, kikirikë;
 • Lëngje (qershi, kajsi, ananas, limon, grejpfrut, kumbulla, karrota);
 • Çajrat e kamomilit, murrizit, trëndafilit, valerianës, verës së kuqe, çajit jeshil.
 • Vezë, gjeldeti, pulë, alga deti, purtekë, aroma, pike, ton;
 • Djathë i përpunuar, qumësht dhie, kos, salcë kosi, djathë deleje, kefir, gjizë shtëpie, margarinë;
 • Mëlçia e merlucit, vaj sojë/luledielli, arra (arra, lajthi, bajame, pishe), fara luledielli, bizele të gjelbra, bizele;
 • Niseshte misri, oriz, kokrra elbi / elbi perla, misër, biskota me tërshërë, mjaltë, fasule shpargu;
 • Bukë gruri / thekre, vanilje, bollgur, gjethe dafine, paprika, arrëmyshk, koriandër, karafil, rrepkë, sheqer i grimcuar, panxhar, tranguj, kunguj të njomë (kungull i njomë), kopër, lakra brukseli, rrepkë, marule, selino;
 • Reçel/pelte frutash, turshi dhe marinada, qimnon, kopër, rrikë, çokollatë, verë e bardhë.
 • Mish derri, proshutë, viçi / viçi, mëlçi, mish viçi, proshutë, sallo, rosë, patë, lepur, zemër;
 • Kallamar, krustace, shojzë e kërpudhave, havjar, salmon i tymosur, harengë e kripur / turshi, proshutë, gjemba;
 • Qumësht i plotë / i skremuar, krem, akullore, gjalpë, fara pambuku, misër, gjalpë kokosi;
 • Muesli, bollgur, fëstëkë, makarona, bukë me drithëra, krisur, thekon gruri;
 • Piper i zi, ketchup, majonezë, domate, lakër e bardhë / lulelakër, kërpudha, ullinj, speca djegës dhe të ëmbël, patate, raven, mandarinë, banane, portokall;
 • Lëngje (portokalli/domate), pjepër, coca-cola, uthull, vodka, konjak, çaj të zi, birrë.

Dietë sipas grupit të tretë të gjakut

Dieta me 3 grupe pozitive të gjakut përfshin një grup ushqimesh mjaft të larmishme. Personat me 3 grup gjaku pozitiv/negativ janë relativisht "gjithshkangrënës" dhe mund të konsumojnë shumicën e produkteve të mishit dhe qumështit (përveç mishit të derrit dhe pulës), peshkut pa dhjamë, vezëve, drithërave (përveç grurit dhe hikërrorit), kërpudhave, bishtajoreve dhe pothuajse të gjitha llojeve të perimeve / frutat, me përjashtim të ullinjve, misrit, kungujve, domateve.

Produkte të padëshiruara janë krustacet dhe llojet e ndryshme të molusqeve, kaprolli i peshkut, vezët e shpendëve të ujit, vaji i lulediellit, arrat dhe farat, xhelatina e ngrënshme, bishtajore, djathi, akullorja. Po aq i rëndësishëm për humbjen e peshës është ekuilibri i përdorimit të llojeve të ndryshme të drithërave.

produktet e mishit në një dietë të grupit të gjakut

Lejohet përdorimi i verës së thatë të kuqe/të bardhë. Ushqimi për grupin e tretë të gjakut, siç dëshmohet nga rishikimet e praktikuesve të një diete të tillë, është i plotë dhe lehtësisht i tolerueshëm. Tabela e mëposhtme jep një ide mbi dietën e njerëzve me këtë grup gjaku.

Produkte për grupin e tretë të gjakut

Rekomanduar e ndaluar Neutral
 • Mishi i lepurit, qengji, bli, salmoni, piku, purteka, merluci, trofta, skumbri, halibuti, harenga turshi;
 • Djathë dele, kos, kefir, salcë kosi, vaj ulliri, gjizë shtëpie;
 • Oriz, bukë gruri, rrikë, majdanoz, speca kerri, rutabaga, biskota me tërshërë;
 • Lulelakër, e bardhë/e kuqe, bollgur, lakër, karrota, brokoli, zarzavate, speca djegës/të ëmbël, panxhar, lakërishtë, ananasi, manaferra, banane, rrush, mollë, boronicë, kokos, kumbull, ananas;
 • Lëng rrushi, kofshë trëndafili, çaj jeshil.
 • Mish derri, rosë / patë, pulë, proshutë, proshutë, pulë, proshutë, zemër, salmon (i tymosur), havjar, alga deti, krustace;
 • Akullore, gjalpë kikiriku, margarinë, vaj vegjetal (misër, sojë, luledielli dhe fara pambuku), fëstëkë, fara luledielli/kungulli;
 • Misër, lajthi, arra pishe, bukë me drithëra, thjerrëza, niseshte misri, kikirikë, fasule, grurë, fasule, hikërror, elb margaritar / elbi, muesli, thekër, bukë thekre, grurë / drithëra;
 • Majonezë, patate, raven, rrepkë, kanellë, ketchup, rrepkë, domate;
 • Shegë, avokado, kungull barberi, ullinj, hurma, lëngje shege/domate, çaj bli;
 • Vodka me limonadë, konjak, coca-cola.
 • Mish viçi / viçi, gjeldeti, mëlçi, sallo, mish viçi i bluar, harengë e kripur, krap, shkrirë, purtekë, ton;
 • Djathë, krem, qumësht i plotë, djathë i përpunuar;
 • Mëlçi merluci, gjalpë / vaj liri, arra / bajame, bizele të njoma, fasule të bardha dhe asparagus, djathë soje;
 • Makarona, mjaltë, qumësht soje, krisur, bukë me xhenxhefil thekre, mustardë, vanilje, karafil, uthull molle, uthull vere, arrëmyshk, paprika, gjethe dafine, piper i zi, turshi dhe marinada, kopër;
 • Kërpudha, fara qimnon, kopër, çokollatë kohlrabi, qepë, kunguj të njomë, shparg, majdanoz, rrepë, panxhar, selino, angjinarja e Jeruzalemit;
 • Pjepër, spinaq, shalqi, grejpfrut, qershi, fiq, boronica, rrush i thatë, dardhë, manaferrë, boronica, limon, kivi, luleshtrydhe, patëllxhanë, kumbulla të thata, mjedër, nektarinë, rrush pa fara, pjeshkë, qershi;
 • Lëngjet: portokalli, qershia, kajsia, kumbulla qershie, thupër, limoni, karrota, kumbulla, mushti i mollës;
 • Verë e bardhë / e kuqe, kafe e zezë.

Dietë për grupin 4

Dieta e 4 grupeve pozitive të gjakut është mesatarisht e përzier - mish (gjel deti, qengji, lepur), peshk (harengë oqeanike, bli, ton dhe sardelet), ushqim deti, produkte me acid laktik, djathëra, vezë pule/thëllëz, vaj ulliri, gjizë fasule, soja, thjerrëzat dhe fasulet, kikirikët, arra, mëlçia e merlucit, drithërat (me përjashtim të hikërrorit/misrit), perimet jo acide veçmas dhe në sallata (përjashtuar specat).

Ushqyerja e personave me 4 grup gjaku pozitiv/negativ përfshin përdorimin e një game të gjerë drithërash (tërshërë, oriz, thekër, meli, hikërror). Dhe gruri në dietë për humbje peshe mund të jetë i pranishëm në sasi të kufizuar ose të eliminohet plotësisht. Ndër perimet, domatet dhe patatet që janë të padëshirueshme në dietën e grupeve të tjera janë optimale, dhe rrepka, angjinarja dhe specat zile duhet të përjashtohen. Ndër frutat, rrushi i kumbullës dhe shumica e manave janë të përshtatshme.

Produkte për grupin e katërt të gjakut

Rekomanduar e ndaluar Neutral
 • Mishi i lepurit, qengji, gjeli i detit, havjar, bli, salmoni, merluci, levreku, piku, purteka, ton, trofta skumbri;
 • Kosi, djathë, oriz, gjizë shtëpie, arra, kos, tërshërë;
 • Kefir, vaj ulliri, thjerrëza, bukë thekre / patate të skuqura, majdanoz, tranguj, lulelakër, brokoli, gjethe, lakërishtë, majdanoz, hikërror, speca djegës / të ëmbël;
 • Selino, rrush, grejpfrut, kumbulla qershie, ananasi, patëllxhan, manaferra, qershi, fiq, kivi, mollë, boronicë, limon, arra kumbulle, qershi, lakër, rrush, boronicë, qershi, lëng selino;
 • Kokrrat e trëndafilit, çajrat e murrizit, kamomilin.
 • Pulë, patë, rosë, pulë (e pulës), proshutë, viçi, viçi, mish viçi i bluar, proshutë, zemër, mish derri, kallamar, llastik, merluci, krustace, salmoni (i tymosur), shojzë e mirë, harengë turshi/kripur;
 • Krem, qumësht i plotë, akullore, fara kungulli, djathë të përpunuar, margarinë, misër, vaj luledielli;
 • Lajthia, farat e lulediellit, korn flaks, uthull, misër, grurë misri;
 • Turshi dhe marinada, ketchup, rrepkë, marule, piper i zi, portokall, banane, çaj i zi.
 • Mëlçi, vezë, qumësht i skremuar, alga deti;
 • Krap, mustak, purtekë, harengë e freskët, djathë lope, vaj sojë, kikiriku dhe liri, fëstëkë, bizele, djathë soje, makarona, majonezë;
 • Bajame, fasule, thekon gruri, bukë gruri, paprika, lakër e bardhë, lakra brukseli, mustardë, majdanoz, kopër, kungull i njomë, arrëmyshk, gjethe dafine, çokollatë, patate;
 • Qepë, rrush të thatë, domate, karrota, spinaq, panxhar, kungull, koriandër, kanellë, birrë.

Produktet e Lejuara

Marrja e ushqimit dietik sipas grupit të gjakut përfshin:

 • Për personat me 1 grup gjaku - mish në formë viçi/qengji, të brendshme të ndryshme (mushkëri, tru, mëlçi, zemër). E detyrueshme në dietë është prania e peshkut të detit / lumit (shbani, shojza, purteka, bli, skumbri, trofta, harenga, merluci, sardele, pike). Çdo bukë që nuk përmban gluten tretet mirë - orizi, soja dhe buka e thekrës. Nga drithërat - hikërror, oriz, elbi. Nga grupi i perimeve në dietë duhet të jenë të pranishme: lakra kineze, angjinarja, gjethet e panxharit, majdanozi, brokoli, angjinarja e Jeruzalemit, spinaqi, preshi, hudhra, kungulli, rrepka, rrika; nga frutat - kumbullat, fiqtë, lëngu i ananasit, kumbullat, të cilat ndihmojnë në rritjen e metabolizmit. Në sasi më të vogla të lejuara: lëng rrushi dhe kajsie, lëng boronicë, lëng grejpfrut. Yndyra bimore e rekomanduar është vaji i ullirit/lirit. Rekomandohet përdorimi i çajit jeshil, alga deti, birrës, infuzionit të murrizit/kamomilit, verës së kuqe/bardhë.
 • Për personat me grupin e gjakut 2 - peshk deti/lumi (skumbri, trofta, merluci, purteka, krap, peshk i bardhë, sardele). Veçanërisht të dobishme janë të gjitha produktet e sojës - djathi tofu, qumështi. Shumica e produkteve të qumështit (qumësht dhie, kefir, djathë i përpunuar, kos, djathë feta, mozzarella, ricotta). Prania në dietë e farave të lirit/vajit të ullirit, fasuleve të shpargut, drithërave të mbirë, bishtajoreve, hikërrorit është e rëndësishme. Nga perimet është e rëndësishme të përfshihen në dietë gjethet e panxharit, angjinarja e Jeruzalemit, kohlrabi, brokoli, angjinarja, qepa e kuqe, sallata rome, spinaqi, hudhra, preshi, çikorja, rrika; nga frutat - kajsi, lingonberry, ananas, qershi, grejpfrut, boronicë, fiku, boronicë, limon, kumbull. Pijet e rekomanduara janë uji i acidifikuar me lëng limoni, lëng grejpfruti, çaj jeshil, zierje murrizi/trëndafili, verë e kuqe.
 • Për personat me grupin e gjakut 3 - mish (viçi, pulë, lepur, qengj, qengj, gjahu), mëlçi, qumësht, qumësht / produkte qumështi të fermentuar, vezë, produkte soje, drithëra - oriz, tërshërë, meli, meli. Është e detyrueshme prania në dietë e peshkut (perçkë, shojzë e kërpudhave, salmon, pike, merluci, skumbri, merluci, sardele), perime (speca të kuq, karrota, lakër, patëllxhan, majdanoz), kërpudha. Të dobishme janë çajrat bimor, lëngu i rrushit, lëngu i ananasit, lëngu i boronicës së kuqe, lëngu i lakrës, verërat e thata të kuqe/të bardha, të cilat rekomandohet të konsumohen në sasi të vogla pas ngrënies.
 • Për personat me grupin e gjakut 4 - mish (qengji, gjeldeti, lepur), peshk (merluci, skumbri, pike, salmon, sardele, merluci, purtekë), mëlçi merluci, acid laktik, djathë, vaj ulliri, gjizë fasule, arra dhe kikirikë , drithëra të ndryshme (oriz, tërshërë), bukë thekre dhe soje. Perimet në dietë duhet të përfshijnë patëllxhanët, lulelakrën, kastravecat, majdanozin, brokolin, rrikë, hudhrën, fasulet, selino. Të dobishme janë frutat si qershitë, limoni, ananasi, grejpfruti dhe lëngjet e rrushit, kivi, kumbullat. Pijet e rekomanduara përfshijnë çaj jeshil, kamomil, murriz dhe nenexhik.

Produkte të kufizuara plotësisht ose pjesërisht

Dieta e individëve sipas grupit të gjakut përjashton ushqimet e mëposhtme:

 • Për njerëzit me grupin e parë të gjakut - mish derri dhe patë. Nuk rekomandohet konsumimi i peshkut të tymosur, havjarit të çdo lloji, sasive të mëdha të gjalpit, vezëve të pulës dhe produkteve të qumështit. Ndalohet përdorimi i gjizës, produkteve të qumështit, djathrave të përpunuara, hirrës, qumështit të plotë / të holluar të lopës. Përjashtohen nga dieta: buka e bardhë, drithërat nga drithërat e grurit, misri dhe tërshëra, farat e pambukut, kikiriku, misri, vaji vegjetal, ketchup, marinada. Perime të padëshirueshme: patëllxhanë, lakër, kërpudha, patate, ullinj të zinj.
 • Për personat me grupin e gjakut 2 - disa lloje peshqish (gjelpërë, açuge, harengë, shojzë e vogël, beluga), havjar, salmon i tymosur, ushqim deti (kallamar, oktapod, gaforre, karavidhe, karkaleca), karavidhe, goca deti. Nuk rekomandohet përdorimi i gjalpit, qumështit të plotë / të skremuar, djathrave kremoz dhe të fortë, akullores, milkshakes, bukës së bardhë, kefirit, kosit, djathit të përpunuar, qumështit të dhisë, brumërave, drithërave. Nga yndyrat, farat e pambukut, misri, kikiriku, vaji vegjetal i susamit, margarina, gjalpi, yndyrat e ngurta shtazore duhet të përjashtohen nga dieta. Nuk rekomandohet konsumimi i disa llojeve të perimeve dhe frutave, si dhe lëngje domate/portokalli, kokteje me vodka, birrë, koka-kola, pije të gazuara, çaj të zi.
 • Për personat me grupin 3 të gjakut - mish derri, pulë, patë, havjar peshku, bishtajore, hikërror dhe grurë, bishtajore, gaforre, djathë të fortë, fara kungulli. Përjashtohen nga perimet: rrepkë, domate, rrepkë. Nuk lejohet përdorimi i vajit të lulediellit, piperit të bardhë/ zi, akullores, hurmës dhe shegës, pijeve alkoolike.
 • Për njerëzit me grupin e gjakut 4 - mish derri, patë, viçi, proshutë / proshutë, gjalpë, ushqim deti. Nuk lejohet konsumimi i vajit të lulediellit, uthullës së mollës, misrit, hikërrorit, grurit, farave të lulediellit. Nga perimet / frutat e ndaluara: rrepka, rrepka, speca, portokall, mango.

Menyja (Modaliteti i energjisë)

Menuja e ushqimit është hartuar në një listë të artikujve ushqimorë të rekomanduar për njerëzit me grupe të ndryshme gjaku. Dieta është e zakonshme, nuk ka kufizime në metodat e përpunimit të kuzhinës së produkteve.

Pro dhe kundra

pro Minuset
 • Dieta përfshin një listë të madhe të ushqimeve të lejuara për konsum, gjë që bën të mundur diversifikimin e menusë dhe tolerohet lehtësisht.
 • Mund të përshkruhet për një periudhë të gjatë.
 • Natyra e përgjithshme e rekomandimeve, nuk ka udhëzime për pajtueshmërinë e produkteve dhe në çfarë sasie t'i përdorni ato.

Opinionet dhe rezultatet e dietës së grupit të gjakut

Të ushqyerit sipas grupit të gjakut, siç dëshmohet nga rishikimet e individëve që praktikojnë këtë dietë, shkakton shumë polemika, si për sa i përket provave të kësaj teorie, ashtu edhe në zbatimin praktik. Prandaj, është e vështirë të nxirren përfundime të paqarta. Mendimet e njerëzve që përdorën këtë dietë ndryshojnë: disa arritën të humbnin kilogramët e tepërt, ndërsa të tjerët nuk ndryshuan peshën e tyre.