Dieta japoneze për 14 ditë: rishikime, menu dhe rezultate

duke ngrënë në dietën japoneze

Dieta japoneze 14-ditore konsiderohet si një nga më të shëndetshmet në botë dhe për këtë arsye, jetëgjatësia mesatare e japonezëve është shumë më e lartë se në pjesën tjetër të botës. Por pse është kështu? Në fund të fundit, "japonezja" premton rezultatin maksimal në kohën më të shkurtër - 8 kilogramë në dy javë, dhe, më e rëndësishmja, jep një rezultat të garantuar që zgjat për një kohë të gjatë.

Ndonjëherë autorësia u atribuohet nutricionistëve nga Klinika Mayo. Ky institucion mjekësor solid dhe i respektuar ekziston vërtet. Por kjo nuk është një klinikë japoneze, por një klinikë amerikane. Më konkretisht, një rrjet klinikash dhe qendrash kërkimore me seli në San Francisko. Mjekët nga Mayo ofrojnë disa metoda të patentuara për të humbur peshë.

Dieta japoneze për 14 ditë: shkurtimisht për kryesoren

Kohëzgjatja 14 ditë
Çmimi E ulët
Rezultati i dietës japoneze Minus 5-8 kg
Veçoritë Me kalori të ulët dhe të rreptë, kërkon një qëndrim psikologjik paraprak
Frekuenca e rekomanduar Jo më shumë se 2 herë në vit
Efekt shtesë Ruajtja afatgjatë e rezultatit (në varësi të daljes së saktë nga dieta)

Në fund të dietës, është e rëndësishme të ndiqni disa rekomandime për të ruajtur rezultatin për një kohë të gjatë. Parimet kryesore të kësaj metode të humbjes së peshës janë si më poshtë:

 • refuzimi i erëzave, kripës, mbizotërimi i ushqimeve proteinike në menu;
 • përdorimi i enëve ekskluzivisht dietike;
 • duke mbajtur një dietë të ekuilibruar në të ardhmen.

Dieta japoneze nuk është e përshtatshme për gratë shtatzëna, gratë në laktacion, me gastrit dhe ulçera, si dhe për njerëzit me sëmundje të mëlçisë dhe veshkave dhe me çrregullime kardiake. Para se të filloni një dietë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj!

Kundërindikimet

Sistemi japonez i humbjes së peshës konsiderohet i ngurtë dhe ka një numër kundërindikacionesh:

 • me hipertension, sëmundje të zemrës, enëve të gjakut;
 • diabeti;
 • çrregullime të gjëndrës tiroide;
 • gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji;
 • sëmundjet e traktit gastrointestinal të çdo kompleksiteti, sëmundje të veshkave;
 • kur luani sport;
 • punë e vështirë fizike dhe mendore.

Kur bëhet fjalë për heqjen e menjëhershme të kilogramëve të fituar gjatë festës, rekomandohet t'i jepet përparësi ditëve të agjërimit - kjo praktikë nuk do të dëmtojë shëndetin, nuk shkarkon tretjen dhe nuk do të heqë qafe ujin e mbledhur gjatë festimeve.

Dieta japoneze për 14 ditë: bazat e ushqimit të duhur

Ushqimi dietik japonez

Japonezët dihet se kanë një nga jetëgjatësia më e lartë në botë dhe kanë shumë pak raste të obezitetit, gjë që përkeqëson problemet shëndetësore. Gratë japoneze jetojnë mesatarisht 87 vjet dhe burrat 80 vjet. Jetëgjatësia e popullit japonez është kryesisht për shkak të dietës së tyre të shëndetshme, e cila kryesisht përbëhet nga peshk, perime dhe bimë. Një nga cilësitë përcaktuese është se kuzhina japoneze thekson cilësinë mbi sasinë.

Qëllimi i dietës japoneze për 14 ditë është rikthimi i metabolizmit të dëmtuar, falë përzgjedhjes së kujdesshme të ushqimeve me pak kalori në menu. Theksi vihet në pjesë të vogla të produkteve të freskëta sezonale. Dietarët këshillohen të vlerësojnë cilësinë mbi sasinë dhe të hanë ngadalë për të vlerësuar shijen e ushqimit dhe për të arritur një ndjenjë kënaqësie duke ngrënë më pak ushqim.

Faktori kryesor në mënyrën japoneze të të ushqyerit është ngrënia deri në 80%. Përveç kësaj, një vëmendje e madhe i kushtohet prezantimit dhe bërjes së ushqimit të duket bukur dhe bie në sy.

Produktet e qumështit dhe buka nuk përfshihen në dietë dhe kur mishi i viçit dhe pulës përfshihen në vakte, ato shihen më shumë si një shoqërues i vaktit sesa si vakt kryesor. Frutat e freskëta janë ëmbëlsira e preferuar, por nëse keni një ëmbëlsirë me më shumë kalori duhet të hahet në sasi shumë të vogla.

Në Japoni, mëngjesi konsiderohet vakti më i rëndësishëm i ditës dhe shpesh është më i gjati. Naomi Moriyama, në librin e saj, i prezanton dietistët me konceptin e një mëngjesi energjik japonez, i cili përbëhet nga supë miso, oriz, vezë ose peshk, perime, fruta dhe çaj jeshil.

Meqenëse "japoneze" është një sistem i pabalancuar i humbjes së peshës, është e domosdoshme të merren komplekset e vitaminave. Për më tepër, për humbje peshe efektive, duhet të pini shumë, dhe të pini ujë të pastër, dhe jo lëngje dhe pije të tjera. Një e gjysmë deri në dy litra ujë në ditë ndihmon në largimin e toksinave dhe produkteve të kalbjes nga trupi.

Kohëzgjatja e dietës është 13 ose 14 ditë. Disa sekrete të mësuara nga libri që nuk janë më sekrete:

 1. Peshku, orizi, perimet, frutat dhe soja janë ushqimi kryesor i japonezëve. Pothuajse të gjitha recetat japoneze bazohen në këta përbërës. Dhe sigurisht, falë peshkut, japonezët marrin acide yndyrore omega-3, dhe siç e dini, ato jo vetëm që ndikojnë në lëkurën / flokët / thonjtë, por edhe trupin në tërësi.
 2. Japonezët hanë vetëm nga enët në miniaturë. Japonezët hanë vetëm porcione miniaturë. Ata mund të hanë një hamburger, por do të jetë një hamburger me madhësi japoneze. "Në Japoni, ushqimi shërbehet në pjata, gota dhe tasa që, në krahasim me homologët amerikanë, janë të përshtatshëm për një djalë me gishtin e madh. "Kjo mendohet se rrit tërheqjen e ushqimit dhe zvogëlon madhësinë e porcionit. Dieta japoneze do t'ju lejojë të ktheni figurën tuaj në normalitet, si dhe të përmirësoni shëndetin tuaj në shumë mënyra.
 3. Ushqimi japonez është gjithmonë "i lehtë". Domethënë, në vend që të skuqin perimet, japonezët i gatuajnë në avull ose në skarë. Dhe japonezët nuk përdorin fare erëza, ata hanë ushqim "të zhveshur" dhe ndjejnë shijen e tij natyrale.
 4. Japonezët e zëvendësojnë bukën me oriz. Ëmbëlsirat hahen rrallë dhe në sasi të vogla. Dhe ata vazhdimisht lëvizin.

Ideja kryesore e librit është se japonezët kanë një qëndrim të arsyeshëm ndaj ushqimit. Ushqimi nuk është kult për ta, ata nuk përpiqen të hanë më shumë dhe më të trashë (si amerikanët), por hanë për të jetuar. Duke folur për amerikanët. Libri tregon amerikanët si një "shembull të keq". Japonia dhe Amerika krahasohen vazhdimisht. Epo, Japonia me siguri fiton.

pikat kryesore të dietës japoneze

Nutricionistët vërejnë disa avantazhe - "Japoneze" është edhe me karbohidrate të ulët dhe me kalori të ulët, përveç kësaj, të gjitha ushqimet duhet të konsumohen pa kripë, falë të cilave ekziston një ndjenjë urie. Motoja e dietës japoneze është moderimi.

Duke pasur parasysh prirjen tonë për ushqim të shpejtë dhe të lehtë, nuk është për t'u habitur që një "japonez" i bazuar në ushqimin e shëndetshëm, dhe jo vetëm shijen, do të sjellë përmirësime të konsiderueshme në jetëgjatësinë. Japonezët si komb (pa llogaritur mundësit sumo! ) zakonisht hanë atë që u pëlqen, jo atë që reklamohet në TV, pasi humbja e peshës, e përbërë nga ushqime të pashëndetshme, padyshim çon në vdekje.

Thelbi i dietës japoneze është heqja dorë nga kripa dhe sheqeri, zvogëlimi i sasisë së karbohidrateve dhe yndyrave. Është e rëndësishme të ndiqni rregullat e të ushqyerit dhe menunë, e cila është e lehtë për t'u gjetur në rrjet. E vetmja gjë që mund të ndryshohet është të alternoni kafenë e zezë me çajin jeshil pa sheqer dhe të shtoni pak kripë në ushqim çdo dy ditë në mënyrë që të mos prishet. Sigurisht që për këtë kohë duhet të harroni ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat, alkoolin dhe ushqimet jo të shëndetshme.

Përveç versionit klasik të dietës japoneze, ekziston edhe një opsion në menunë e të cilit rekomandohet të pini çaj jeshil në vend të kafesë.

Pra, cilat janë ushqimet e dietës japoneze të përfshira në dietë për çdo ditë?

 1. Peshku për shëndetin. Kur mendoni për ushqimin japonez, ju ndoshta mendoni për sushi, që në ditët e sotme zakonisht nënkupton peshk të papërpunuar dhe oriz. Prandaj dieta japoneze është e lidhur ngushtë me konsumimin e peshkut në sasi të mëdha. Peshku është një burim i madh i acideve yndyrore omega-3, të cilat njihen për përfitimet e tyre shëndetësore për zemrën dhe madje edhe trurin.
 2. Më pak mish i kuq. Me kaq shumë peshq, japonezët janë mjaft të ngopur sa të hanë mish të kuq! Mishi i kuq përmban yndyrna të ngopura, të cilat, nëse konsumohen me tepricë, mund të bllokojnë arteriet dhe gjithashtu mund të çojnë në obezitet dhe sëmundje të zemrës. Pra, hani më shumë salmon, skumbri, sardele, harengë dhe shmangni mishin e kuq dhe sulmin e mundshëm në zemër.
 3. Produktet e sojës. Ashtu si peshku, ushqimet e sojës si tofu janë gjithashtu një burim i shkëlqyer alternativ i proteinave sesa mishi i kuq apo edhe qumështi, sepse ato kanë pak ose aspak yndyrë të ngopur. Ushqimet e sojës ndihmojnë në uljen e sëmundjeve të zemrës dhe uljen e presionit të gjakut. Një element kryesor i dietës japoneze, ushqimet e sojës ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit dhe janë një shtesë e shëndetshme për një dietë të shëndetshme.
 4. Shumë oriz. Japonezët konsumojnë oriz në sasi të mëdha, aq sa shërbehet me pothuajse çdo vakt të ditës, duke përfshirë edhe mëngjesin. Si një karbohidrat me pak yndyrë, orizi ju ngop, kështu që ka më pak vend për ushqime që nxisin obezitetin dhe bllokojnë arteriet. (Japonezët mund të përmirësojnë shëndetin e tyre duke zëvendësuar orizin kafe me oriz të bardhë. )
 5. Petë natyrale. Petët japoneze soba janë gjithashtu ushqimi kryesor i vendit dhe bëhen nga mielli i grurit dhe hikërrorit, i cili ndihmon në procesin e tretjes. Petët Soba nuk përmbajnë miell të bardhë dhe konsiderohen dukshëm më të shëndetshme, sepse janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë trupin të eliminojë kolesterolin dhe të nxisë lëvizjet e rregullta të zorrëve.
 6. Nuk ka shumë perime. Japonezët konsumojnë sasi të mëdha perimesh dhe nuk është e pazakontë që për mëngjes të ketë supë me perime apo edhe sallatë! "Japonezja" ka një avantazh ndaj dietës perëndimore për shkak të konsumit të lartë të perimeve të kryqëzuara si lakra, brokoli, lakrat e Brukselit, lakra kineze, lulelakra, lakra dhe lakërishtë. Ato janë të pasura me vitaminë C dhe fibra dhe kanë veti të fuqishme kundër kancerit. Metodat e gatimit të perimeve përfshijnë zierjen e lehtë në avull ose skuqjen, gjë që ndihmon në ruajtjen e sasisë maksimale të lëndëve ushqyese.
 7. Çajra të shëndetshëm. Çaji jeshil japonez ka shumë përfitime shëndetësore. Besohet se çaji jeshil ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, ul sheqerin në gjak, rrit sistemin imunitar, ul kolesterolin, ngadalëson procesin e plakjes, madje hulumtimet kanë treguar se çaji jeshil mund të jetë efektiv në parandalimin e kancerit. Është sa më afër eliksirit të jetës!
 8. Ëmbëlsirat e shëndetshme. Japonezët i pëlqejnë disa ëmbëlsira perëndimore si akullorja ose ëmbëlsira, por ato kanë më shumë gjasa të shërbejnë fruta të stinës në një pjatë sesa puding ngjitës me kafe. Edhe kur në menu ka ëmbëlsira të stilit perëndimor, madhësia e porcioneve do të jetë dukshëm më e vogël.
 9. Një pjesë e vogël e ushqimit. Porcionet e ushqimit në Japoni janë më të vogla, gjë që redukton ngarkesën në sistemin tretës. Turistët në Japoni do të zbulojnë se kur hanë në një kafene apo restorant, ushqimi do të jetë rreth gjysma e sasisë së tyre të mësuar.
 10. "Japoneze" ju. Ky sistem humbje peshe ka përfitime të pamohueshme shëndetësore që do t'ju bëjnë të jetoni më gjatë, të dukeni më të dobët (dhe ndoshta më të rinj) dhe të jeni më të shëndetshëm në përgjithësi. Shtimi i shumë peshkut, orizit (mundësisht orizi kafe) dhe perimeve në dietën tuaj, si dhe reduktimi i mishit të kuq dhe ushqimeve të përpunuara, mund të ndryshojë në mënyrë drastike dietën dhe shëndetin tuaj. Tani shkoni dhe pini pak çaj jeshil!

Menuja e dietës përfshin kafe natyrale të zezë, ndaj kjo dietë nuk rekomandohet për personat me sëmundje kardiovaskulare. Para se të filloni humbjen e peshës, duhet të konsultoheni me një mjek specialist. Ndoshta ai do të rekomandojë zëvendësimin e kafesë me çaj të zi ose jeshil. Sportet, veçanërisht ato të fuqisë, do të duhet të shtyhen në dietë (marrja ditore e kalorive është më pak se normale dhe trupi nuk do të "tërheqë" shumë aktivitet fizik).

Lista e blerjeve me dietë japoneze 14 ditore

 1. Frutat (përveç bananeve dhe rrushit) - 1 kg në total.
 2. Kefir - 1 l (blini të freskët, mos rezervoni për përdorim në të ardhmen! ).
 3. Kokrra kafeje të klasit të parë ose të bluara - 1 pako.
 4. Fileto peshku deti - 2 kg.
 5. Karota të freskëta - 2-3 kg.
 6. Viçi pa dhjamë, tul - 1 kg.
 7. Çaji jeshil i varietetit tuaj të preferuar (pa aditivë dhe aromatizues) - 1 pako.
 8. Kungull i njomë, patëllxhan - 1 kg në total.
 9. Vezë të freskëta të pulës - 2 duzina.
 10. Fileto pule - 1 kg.
 11. Lakër e bardhë - 2 pirunë të mesëm.
 12. Lëng domate - 1 l.
 13. Vaj ulliri ekstra i virgjër - 500 ml.
 14. Limon të zgjedhur - 2 copë.

Dieta japoneze për 14 ditë: tabela e plotë e menusë

Nutricionistët këshillojnë që të mos i përmbaheni dietës japoneze për më shumë se 14 ditë. Mund ta përsërisni çdo dy vjet.

ditë Mëngjesi Darka Darka
Dita 1 Kafe pa qumësht dhe sheqer të shtuar ose një filxhan çaj Dy vezë të zbukuruara me lakër të zier, domate të freskëta ose një gotë lëng domate 200 g çdo peshk të zier pa dhjamë
Dita 2 Kafe pa qumësht dhe sheqer të shtuar ose një filxhan çaj 200 gram peshk pa dhjamë, garniturë me perime të ziera Dy vezë, lakër të zier ose sallatë me perime të freskëta
Dita 3 Kafe ose çaj pa sheqer të shtuar, qumësht, një kruton i vogël për bukë thekre 200 g peshk pa dhjamë të zier me perime të freskëta ose të ziera 100 gram mish viçi të zier, një gotë kefir me pak yndyrë
Dita 4 Kafe ose çaj pa sheqer të shtuar, qumësht, një kruton i vogël për bukë thekre Kungull i njomë ose patëllxhan i gatuar në vaj vegjetal 200 gram mish viçi të zier me një pjatë anësore me lakër të freskët me një sasi të vogël gjalpë, dy vezë të ziera
Dita 5 Sallatë karrota me lëng limoni 200 gram peshk të zier me një pjatë anësore me domate të freskëta ose një gotë me lëng domate 200 gram të çdo fruti, përveç bananeve, rrushit
Dita 6 Çaj ose kafe pa sheqer dhe qumësht 200 gram mish viçi të zier Dy vezë të ziera të zbukuruara me karota të freskëta
Dita 7 Çaj ose kafe pa sheqer dhe qumësht 200 gram pulë të zier me një pjatë anësore me sallatë perimesh (lakër, karrota, pak vaj) 200 gram të çdo fruti, përveç bananeve, rrushit
Dita 8 Sallatë karrota me lëng limoni Dy vezë të ziera, 50 gram djathë me pak yndyrë, një sallatë me çdo perime 200 gram mish viçi, një gotë kefir me pak yndyrë
Dita 9 Çaj ose kafe pa qumësht ose sheqer të shtuar 200 gram sallatë fileto pule, karrota dhe lakër Dy vezë, një sallatë nga çdo perime me pak vaj
Dita 10 Kafe ose çaj pa sheqer të shtuar, qumësht, një kruton i vogël për bukë thekre 200 g peshk pa dhjamë të zier me perime të freskëta ose të ziera 200 g çdo peshk të zier pa dhjamë
Dita 11 Kafe ose çaj pa sheqer të shtuar, qumësht, një kruton i vogël për bukë thekre Kungull i njomë ose patëllxhan i gatuar në vaj vegjetal Dy vezë, lakër të zier ose sallatë me perime të freskëta
Dita 12 Sallatë karrota me lëng limoni 200 gram pulë të zier me një pjatë anësore me sallatë perimesh (lakër, karrota, pak vaj) 100 gram mish viçi të zier, një gotë kefir me pak yndyrë
Dita 13 Çaj ose kafe pa qumësht ose sheqer të shtuar 200 gram fileto pule, një gotë lëng domate, sallatë perimesh Dy vezë, një sallatë nga çdo perime me pak vaj
Dita 14 Çaj ose kafe pa qumësht ose sheqer të shtuar Dy vezë të zbukuruara me lakër të zier, domate të freskëta ose një gotë lëng domate 200 gram të çdo fruti, përveç bananeve, rrushit

Numri i vakteve në dietë është i kufizuar në mëngjes, drekë dhe darkë, pa snack në mes.

 • nuk mund të riorganizoni mëngjeset dhe darkat, ose ditët në dietë;
 • hani vetëm produkte nga menyja për 14 ditë (asgjë nuk do të ndihmojë pa këmbëngulje);
 • lakra dhe peshku në dietë nuk zëvendësojnë asgjë;
 • viçi mund të zëvendësohet 1-2 herë me pulë (por jo i dëshirueshëm);
 • lejohet zëvendësimi i kungujve, kungujve, panxharit (në vend të skuqjes, ky produkt piqet edhe në letër me barishte dhe vaj ulliri).

Parimet e përgjithshme për daljen nga dieta japoneze

Nëse i keni përballuar me vendosmëri të gjitha 14 ditët e dietës japoneze, në asnjë rast nuk duhet të hidheni në ushqime të lejuara tani, duhet të dilni gradualisht prej saj.

 1. Ju duhet të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme gradualisht, duke zgjeruar gradualisht dietën. Mund të shtoni 1-2 produkte të reja në menu çdo ditë, duke e mbajtur menunë. Duhet të filloni me perime, fruta, karbohidrate komplekse. Një rikthim i plotë në dietën normale duhet të bëhet jo më herët se 7-14 ditë pas përfundimit të dietës.
 2. Ushqyerja duhet të jetë racionale. Pse të vuani dhe të mbani një dietë të rreptë, nëse një ditë pas saj filloni të teproni me karbohidrate dhe yndyrna të thjeshta? Ushqyerja duhet të jetë e ekuilibruar, të përfshijë shumë proteina, vitamina, fibra.

Produktet mbi të cilat bazohet dieta japoneze mund të lihen si bazë e dietës dhe pas saj. Mishi dhe peshku me pak yndyrë, sallatat e perimeve, frutat e freskëta - e gjithë kjo vetëm i sjell dobi trupit dhe ndihmon në ruajtjen e një figure të mirë. Gjithashtu ia vlen të ruani zakonin e shëndetshëm të pirjes së shumë lëngjeve dhe të minimizoni përdorimin e kripës dhe sheqerit. Më pas dhe në fund të dietës, kilogramët e tepërt nuk do të jenë të tmerrshëm.

Çfarë rezultatesh mund të priten nga dieta japoneze

Dieta kërkon shumë peshë shtesë. Në ditët e para është i lëngshëm (dhe do të kthehet, kështu që me 1-2 kg do të përmirësoheni përsëri, dhe kjo është normale). Por 3-6 kg e mbetur do të shkrihen pa lënë gjurmë. Gratë me 20-30 kilogramë peshë të tepërt mund të heqin qafe të paktën 10 kilogramë në dy javë.

Pavarësisht rezultateve mbresëlënëse, nuk rekomandohet t'i përmbaheni kësaj diete gjatë gjithë kohës: është e ulët në kalori dhe e varfër në lëndë ushqyese, që do të thotë se mund të dëmtojë shëndetin e grave. Lëkura, thonjtë, dhëmbët do të përkeqësohen, sistemi riprodhues dhe trakti gastrointestinal do të vuajnë. Nuk duhet të përsërisni shumë shpesh sistemin japonez të humbjes së peshës: një herë në gjashtë muaj do të jetë optimale.

Rishikimet e dietës

Ndër dietat e shumta, spikat dieta japoneze, rishikimet e së cilës shpesh kapen. Besohet se "japonezja" jo vetëm që lehtëson në mënyrë efektive peshën e tepërt, por gjithashtu kontribuon në përvetësimin e zakoneve të mira të të ngrënit, dhe gjithashtu përmirëson metabolizmin.

 1. Shqyrtimi i parë, femër, 31 vjeç. "Doja, si të thuash, të pastroj trupin tim para pushimeve të ardhshme dhe në të njëjtën kohë të korrigjoj pak figurën. U befasova me efektivitetin, por u mërzita menjëherë nga mënyra se si "mbolla" trupin tim. Jini vigjilentë Të dashura zonja, para se të shkoni në dieta kaq të rrepta. "
 2. Rishikimi i dytë, femër, 20 vjeç. "Por unë rrezikova të qëndroja në këtë dietë për më shumë se 14 ditë. E bëra më kot. Më ishte prishur metabolizmi dhe tani nuk di çfarë të bëj për këtë. "
 3. Rishikimi i tretë, femër, 38 vjeç. "Vendosa të humbas peshë pas lindjes së një fëmije. Jam shumë e kënaqur. Sigurisht që nuk u ktheva në format e mëparshme, por u rrita dukshëm. E rekomandoj për të gjithë ata që duan të heqin qafe centimetrat e tepërt. dhe testoni vullnetin e tyre. Dije, nëse dëshiron diçka, mund të fluturosh në hapësirë, ndër të tjera, në këtë dietë, barku është i shtrënguar bukur. "
 4. Rishikimi i katërt, femër, 28 vjeç. "Mos tallni trupin. Ajo që është ndoshta e mirë për japonezët, megjithëse dyshoj fort që japonezët pinë kafe të zezë në mëngjes, është e papranueshme për njerëzit e tjerë. Sigurisht, i mbijetova të gjitha 14 ditët, por sa më kushtoi Probleme me jashtëqitje, humor të neveritshëm, nervozizëm, dhimbje koke dhe e gjithë kjo për hir të humbjes së 5 kilogramëve? Prisja më shumë, të paktën 8. Krijuesit e dietës pohojnë se gjatë dietës ka një normalizim të plotë të metabolizmit, i cili ju lejon të ruani një rezultat të qëndrueshëm pas një kohe të gjatë, duke iu nënshtruar një diete të ekuilibruar në të ardhmen. "
 5. Rishikimi i pestë, mashkull, 40 vjeç. "Dhe i kërkova gruas sime të humbiste peshë. Në fillim ajo rezistoi, nuk donte. E mora "dobët", më pas ndodhi. Në fillim ishte e vështirë, por rezultati na mahniti. vite më e re. Ajo ra 5 kilogramë dhe fillova të ndihem mirë. Interesi më ka kapërcyer tani. Vendosa ta provoj vetë. Barku i birrës dhe anët e varura si kurrë më parë. "
 6. Rishikimi i gjashtë, femër, 36 vjeç. "Unë jam ulur mbi një "grua japoneze" më shumë se një herë, më pëlqen shumë dieta, sepse kam humbur të paktën 5 kilogramë, nuk kam nevojë për më shumë. Në ditët e para është shumë e vështirë pa kripë, kështu që duhet të bëj të gjitha përpjekjet që të mos heqësh dorë nga gjithçka dhe të mos fillosh të ha përsëri, si më parë, jam një person i qëllimshëm, ndaj rezistova. Rezultati ishte shumë i kënaqur, përveç kilogramëve, vëllimet shkuan, harrova se çfarë është ënjtja. "

Sido që të jetë, në çdo dietë për humbje peshe, gjëja kryesore nuk është emri i saj, por efektiviteti i saj për sa i përket humbjes së peshës, dhe në këtë kuptim, rishikimet e atyre që kanë humbur peshë në këtë dietë, si dhe nutricionistët. Komentet për të, më së shpeshti pajtohen në vlerësimin e tij pozitiv.

konkluzioni

Duhet të dini se çdo dietë është një stres kolosal për trupin. Mos e shtyni veten deri në pikën e rraskapitjes. Trajtojeni veten me vëmendje dhe mirëkuptim, kush, nëse jo ju, do të kujdeseni për të dashurin tuaj. "Japoneze" është një sistem shumë i rreptë për humbje peshe. Jep rezultate në një kohë të shkurtër, por kombinimi proteina-yndyra-karbohidrate-vitamina është absolutisht i pabalancuar.

Nëse jeni ende në dyshim nëse duhet të mbani dietë apo jo, provoni të konsultoheni me një dietolog. Gëzuar humbje peshe dhe fat të mirë!