Humbja e peshës me 5 kg në një javë - a është e vërtetë?

Si të humbni shpejt 5 kg në javë? Shumë gra dhe vajza janë të interesuara për një pyetje të ngjashme. Duke jetuar në ritmin tonë modern, të gjitha bukuroshet duan të arrijnë rezultate të shpejta në një kohë të shkurtër. Padyshim që çdo vajzë është e lumtur që ka humbur 5 kg në një javë.

Vlerësime të ekspertëve për humbjen e shpejtë të peshës

Në përgjithësi, a është e mundur të humbni kaq shumë peshë në një periudhë të tillë? Sigurisht që është e mundur, por është mjaft e vështirë, si psikologjikisht ashtu edhe fizikisht.

Mjekët thonë se nëse një vajzë humbi 5 kg në një javë, atëherë pesha së shpejti do të kthehet, është e vështirë të ruhet rezultati dhe do të kërkohet një ristrukturim rrënjësor i të ushqyerit. Prandaj, mjekët këshillojnë t'u drejtohen të gjitha llojeve të dietave sa më pak të jetë e mundur. Në fund të fundit, ata nuk do të bëjnë mirë. Përjashtim bëjnë njerëzit që janë mbipeshë shumë herë mbi normën dhe janë obezë. Por ata gjithashtu duhet të humbin peshë ngadalë.

Zakonisht gratë mendojnë për faktin se duhet të humbasin 5 kg në javë, para ndonjë ngjarjeje të rëndësishme, festës. Por në këtë rast, duhet të jeni të kujdesshëm në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj.

perime për humbje peshe me 5 kg në javë

Nëse një vajzë humbi 5 kg në një javë, por në të njëjtën kohë ajo nuk iu drejtua fare dietave ose sporteve, atëherë duhet t'i kushtoni vëmendje stilit të saj të jetesës. Ndonjëherë situatat stresuese shkaktojnë humbje të papritur të peshës ose, anasjelltas, shtim.

Dietat: kundërindikacionet

Nëse një mik ka humbur 5 kg në një javë, dhe ajo ndihet mirë, kjo nuk do të thotë se gjithçka do të jetë saktësisht e njëjtë në rastin tuaj. Le të shohim kundërindikacionet, arsyet për të cilat nuk duhet të drejtoheni në dieta të tilla. Ato janë të ndaluara për ata që vuajnë nga pankreatiti, ulçera në stomak dhe diabeti (të dyja llojet). Personat që vuajnë nga sëmundjet vaskulare, sëmundjet e zemrës, gastrit duhet të kenë kujdes që të aplikojnë këtë lloj diete.

Do të doja të them edhe për fëmijët tanë. Si të humbni peshë me 5 kg në javë për një adoleshent? Nëse ia vlen ta bësh këtë, duhet të mendohet me kujdes. Në fund të fundit, nuk rekomandohet të torturoni një trup ende të brishtë me dieta. Prandaj, duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat përpara se të vendosni për veprime të tilla. Në fund të fundit, një adoleshent së shpejti do të bëhet i rritur, që do të thotë se ai do të ndryshojë dhe ka shumë gjasa që të humbasë peshë në mënyrë natyrale.

Mos besoni në një kurë mrekullie. Humbja e peshës me 5 kg në javë mund të kufizohet shumë vetëm nga sasia e kalorive të konsumuara dhe, natyrisht, duke shtuar aktivitet të rëndësishëm fizik. Por një efekt i tillë është i dëmshëm për trupin, madje edhe për një plotësisht të shëndetshëm. Edhe pse, siç thonë mjekët, kjo nuk ndodh. Çdo person ka një lloj problemi shëndetësor.

Dietat mono

Si të humbisni 5 kg në 1 javë? Ditët e agjërimit (mono-dietat) do të ndihmojnë.

Do të doja të theksoja se pas një diete mono, nuk duhet të hani ushqime të ëmbla, të skuqura dhe niseshte për disa ditë (dhe është më mirë të refuzoni fare). Përndryshe, kilogramët e humbur do të kthehen.

Cilat ushqime (natyrisht veçmas) mund të përdoren në një dietë mono? Drithëra, shalqinj, banane, lakër, fruta të thata, hikërror, kefir, bollgur dhe të tjera. Tani për tani, ne do t'i hedhim një sy disa dietave të mira mono si shembull. Meqë ra fjala, për ta bërë më të lehtë procesin e humbjes së peshës, mund të alternoni ditët e agjërimit çdo ditë tjetër.

Dietë me mollë për ata që i duan frutat dhe duan të humbin disa kilogramë shtesë

Ditë të tilla agjërimi ndihmojnë për të humbur peshë deri në pesë kilogramë, dhe jo në një javë, por në tre ditë. Për një dietë të tillë, duhet të zgjidhni fruta të ëmbla, me lëng. Është e dëshirueshme që ato të jenë lokale. Duhet të hani mollë në ditë (jo më shumë se 1, 5 kg). Numri i vakteve është katër, i fundit është në orën 20: 00. Nutricionistët këshillojnë gjithashtu shtimin e 100 gram proteinave shtazore në ditë në dietë. Për shembull, kjo mund të jetë pulë, vezë, peshk i bardhë ose gjizë me pak yndyrë.

gjizë për humbje peshe me 5 kg në javë

Ky suplement do t'ju mbajë të ndiheni mirë pa dëmtuar trupin tuaj. Më mirë të mos hani mollë të freskëta, por të pjekura. Eliminoni çajin, kafen dhe sodën në ditët e dietës me mollë. Është mirë që gjatë kësaj periudhe të pini ekskluzivisht ujë.

Vajza që i rezistoi dietës me mollë tha se humbi 5 kg në një javë. Të tjerë thonë se një sistem i ngjashëm ushqimor ndihmoi për të humbur shtatë kilogramë gjatë të njëjtës periudhë.

Një dietë me kastravec për ata që i duan perimet

Është i përshtatshëm për verë. Ka dy mundësi për këtë dietë.

sallatë perimesh për humbje peshe në javë për 5 kg

Le të shohim së pari të parën. Pjata kryesore është një sallatë me tranguj dhe barishte të grira në mënyrë të trashë. E kalitur me salcë kosi. Gjithashtu plotësohet nga një fetë bukë e zezë. Gjatë një diete, humbja e peshës ha tre herë në ditë. Vakti i parë është nga 12 në 13, i dyti - nga 16 në 18. Një person duhet të ha darkë nga shtatë në mbrëmje deri në tetë. Vetëm një mollë lejohet gjatë natës.

Opsioni tjetër i dietës është paksa i ndryshëm. Pjata kryesore është përsëri një sallatë me kastravec. Por duhet të mbushet me vaj luledielli. Ndani të gjithë sallatën në pesë vakte. Në drekë dhe darkë lejohet edhe ngrënia e një veze pule (sigurisht e zier). Nuk ka shtesa të tjera.

Shkarkimi i gjizës: tre opsione

Gjiza përmban pak kalori, por është e lartë në proteina, vitamina dhe minerale. Ka disa opsione për këtë lloj diete. Opsioni i parë është vetëm gjizë në dietë (rreth një kilogram në ditë). Çdo tre orë ju duhet të hani dyqind gramë.

gjizë për humbje peshe për një javë 5 kg

Opsioni i dytë është 100 gram gjizë çdo katër orë. Çdo shërbim plotësohet me krunde. Hidhni dy lugë çaji krunde në ujë të valë. Kullojeni pas gjysmë ore. Mund të shtoni pak mjaltë në një pjesë të gjizës.

Ekziston një opsion tjetër. Ju duhet të hani pesë herë në ditë. Çdo pritje përbëhet nga një gotë kefir dhe 120 gram gjizë.

Humbni peshë me 5 kg në javë? Ushtrimi do të ndihmojë!

Është e nevojshme të bëni ushtrime çdo ditë (kohëzgjatja - njëzet minuta).

Ushtrimet shtrënguese janë të dobishme.

Gjithashtu bëni një kompleks shtypjeje dhe shtytjeje (rreth tridhjetë herë).

Më pas hidheni me litar për njëzet minuta në mbrëmje. Nëse keni forcë, atëherë këto ushtrime mund të rriten në tridhjetë minuta.

Më pas rrotulloni rrathën për rreth gjysmë ore. Ky aktivitet mund të kombinohet me shikimin e filmit tuaj të preferuar.

Ju gjithashtu mund të vizitoni saunën ose banjën. Ato do të ndihmojnë në pastrimin nga toksinat. Nëse keni probleme me zemrën, atëherë duhet të refuzoni të vizitoni banjën.

Tani është e qartë se si të humbni 5 kg në një javë. Ushtrimet dhe udhëzimet më poshtë dhe më lart do t'ju ndihmojnë të humbni peshë. Për më tepër, rezultati do të mbetet për një kohë të gjatë.

Dietë estoneze për ata që nuk kanë frikë nga kufizimet e ashpra

Si të humbni shpejt 5 kg në javë? Dieta që do të shqyrtojmë do t'ju ndihmojë të përmbushni dëshirat tuaja. Sistemi ushqyes siguron humbje të shpejtë të peshës. Nëse një vajzë humbi 5 kg në një javë në këtë dietë, atëherë ky është një rezultat i shkëlqyer. Dua të theksoj se një dietë e tillë duhet të përsëritet jo më shumë se një herë në gjashtë muaj. Le t'i hedhim një sy menusë.

 • Dita e parë: gjashtë vezë (të vogla, pulë).
 • gjizë paste për humbje peshe me 5 kg në javë
 • Dita e dytë: një kilogram gjizë (zgjidhni më pak yndyrën).
 • Dita e tretë: treqind gram fileto të zier.
 • Dita e katërt: oriz (zieni 100 g drithëra të thata në një litër ujë).
 • Dita e pestë: patate të ziera në lëkurat e tyre (gjashtë copë).
 • 5 kg patate dobësuese në një javë
 • Dita e gjashtë: një kilogram mollë.
 • Dita e shtatë: një litër e gjysmë kefir.

Mbështjelljet për dobësim me pluhur çaji jeshil

Nëse një vajzë humbi 5 kg në një javë, kjo nuk do të thotë se ajo nuk ka ngrënë asgjë. Me shumë mundësi, sigurisht, dieta ishte e varfër, por ajo përdorte edhe mbështjellje të ndryshme. Procedura të tilla korrigjojnë në mënyrë të përkryer figurën. Tani le të shohim një recetë për një përbërje. Nëse përgatitni një ilaç të tillë dhe e aplikoni në zonat problematike, të trajtuara më parë me një pastrim, atëherë mund të arrini rezultate të mira.

Për të përgatitur një përbërje anticelulit, ju nevojiten:

 • ujë të valë (pak);
 • pesë lugë gjelle. l. çaj jeshil pluhur;
 • dy lugëkanellë (sigurisht, bluar);
 • 2 lugë gjelle. l. mjaltë (lule) natyrale.

Hidhni ujë të vluar mbi pluhur (përfundoni me gruel), shtoni mjaltë dhe kanellë. Pastaj përzieni gjithçka, më pas lëreni të ftohet në 40 gradë. Më pas, aplikojeni përzierjen në trupin tuaj.

Më pas mbështillni pjesët e nevojshme të trupit me film ngjitës. Më pas, vishni rroba të ngrohta, si p. sh. Pas pesëdhjetë minutash, lani përbërjen me ujë të ngrohtë. Më pas, shpërndani në trup kremin kundër celulitit. Procedura të tilla do të ndihmojnë në luftën kundër peshës së tepërt.

Dieta Angela

Me këtë dietë mund të humbni 5 kg në javë. Ky sistem ushqimor do të ndryshojë metabolizmin tuaj. Gjatë dietës së engjëjve, duhet të bëni masazh, si dhe ushtrime.

një gjethe marule për humbje peshe me 5 kg në javë

Dita e pare:

 • mëngjes: kafe e zezë (pa aditivë);
 • drekë: vezë (2 copë), domate dhe sallatë jeshile;
 • darkë: biftek i skuqur në vaj (sasi e vogël).

Dita e dyte:

 • mëngjes: njëjtë si në ditën e parë, dhe një kruton;
 • dreka: biftek i skuqur në vaj + sallatë jeshile + një domate;
 • darkë: supë (një porcion).

Dita e tretë:

 • mëngjes: crouton me madhësi të mesme dhe kafe e zezë;
 • dreka: biftek, i skuqur në vaj nën presion dhe sallatë jeshile;
 • darkë: proshutë me pak yndyrë (dy feta) dhe 2 vezë.
marrja e ushqimit për humbje peshe në javë me 5 kg

Dita e katërt:

 • mëngjes: croutons dhe kafe pa sheqer;
 • drekë: djathë, vezë, karrota (ose domate);
 • darkë: kefir (një gotë), sallatë frutash.

Dita e pestë:

 • mëngjes: karrota (të grira) me limon;
 • dreka: një domate (ose një karotë mesatare), peshk (një porcion), i skuqur nën presion;
 • darkë: biftek me sallatë jeshile.

Dita e gjashtë:

 • mëngjes: njëjtë si në ditën e dytë;
 • dreka: sallatë jeshile, mish pule (një racion), e skuqur pa yndyrë;
 • darkë: sallatë jeshile dhe një biftek i madh.
çaj jeshil për humbje peshe në javë me 5 kg

Dita e shtatë:

 • mëngjes: çaj bimor ose jeshil pa aditivë;
 • dreka: mish pa dhjamë + sallatë jeshile;
 • darkë: zgjedhja juaj (por jo shumë).

Kefirnaya

Ekziston një dietë tjetër e thjeshtë që do t'ju ndihmojë të humbni pesë kilogramët e tepërt. Quhet kefir. Produkti kryesor është kefir 1% yndyrë. Ekzistojnë tre lloje të dietës. Por të gjithë ata janë të bashkuar nga tre parime:

 • kohëzgjatja e të gjitha këtyre dietave është saktësisht shtatë ditë;
 • produkti kryesor është kefiri, i plotësuar nga disa produkte me karbohidrate dhe proteina me kalori të ulët;
 • një orar i qartë (gjashtë vakte në një interval të barabartë kohor, i fundit jo më vonë se dy orë para gjumit).

Në disa skema, dieta e kefirit parashikon kufizimin e lëngjeve në 500 ml kefir në ditë. Por mjekët këshillojnë që të përmbahen nga një dietë e tillë. Meqenëse mund të shkaktojë dehidrim dhe të çojë në pasoja të pakthyeshme. Gjatë një diete me kefir, duhet të hiqni dorë nga kripa, çaji, sheqeri dhe kafeja. Mund të pini çaj bimor, ujë të pastër pa kufizime.

Së pari, ne do të shikojmë një dietë bazë kefir për një javë.

 • Ditën e parë, dieta përbëhet nga patate të pjekura (katërqind gram) dhe pesëqind ml kefir (1% yndyrë).
 • Dita e dytë - pesëqind ml kefir 1% + gjizë me pak yndyrë (400 gram).
 • E treta është kefiri (e njëjta sasi) dhe 400 gram fruta (banane dhe rrush nuk duhet të konsumohen).
 • E katërta - 400 gram gjoks pule dhe kefir (sasia, si në ditën e parë).
 • Dieta e ditës së pestë është e njëjtë me atë të të tretës.
 • Dita e gjashtë - vetëm ujë (një litër e gjysmë).
 • Dita e shtatë është saktësisht e njëjtë me të pestën.

Dy dieta: "e uritur" dhe me proteina

Një dietë kefiri me proteina është ndërtuar sipas të njëjtës skemë si ajo standarde (kefiri i parë), por dy ditë fruta zëvendësohen me ushqim proteinik (për shembull, mund të jetë fileto pule ose mish pa dhjamë), gjithashtu duhet të jetë 400 gram në ditë.

kefir për humbje peshe me 5 kg në javë

Ekziston edhe një dietë "e uritur". Sasia e kefirit në ditë rritet në dy litra. Përkundrazi, pjesa e ushqimeve shtesë reduktohet nga 400 në 100 gram.

Mollë + kefir

Kjo është dieta më e rreptë. Nuk është i përshtatshëm për njerëzit me aciditet të lartë të stomakut.

Menuja ditore: gjashtë mollë dhe e njëjta sasi gotash kefir. Sa vakte përfshin dieta? Gjashtë, sigurisht.

Ekziston një variant tjetër i dietës: për tre ditë pihet vetëm kefir (një litër e gjysmë në ditë) dhe për tre ditë vetëm mollë (deri në një kilogram e gjysmë në ditë). Dita e fundit, përsëri, është kefir. Ju gjithashtu duhet të pini ujë gjatë gjithë dietës.

Mollët mund të grihen, lejohet përzierja e tyre me kefir. Mund edhe të piqni, por kurrë mos shtoni sheqer. Nëse dëshironi diçka të ëmbël, vendosni një lugë mjaltë. Por mos u hutoni.

Një përfundim i vogël

Tani është e qartë se si të humbni 5 kg në një javë. Fotografitë e pjatave dhe produkteve të paraqitura në artikull do t'ju ndihmojnë të zgjidhni opsionin e duhur të ushqimit për veten tuaj. Por mos harroni për procedurat e tjera, të tilla si mbështjelljet, për shembull, si dhe aktivitetin fizik. Këto aktivitete do të ndihmojnë më tej në luftën kundër peshës së tepërt. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekët tuaj përpara dietave, veçanërisht ato strikte.